„What about us“
Sausio 22 d. Seimo Europos informacijos biure Seimo narys Andrius Kupčinskas pristatė fotoportretų parodą „Tarp mūsų“ ir dokumentinį filmą „What about us“. Šia fotoportretų paroda ir dokumentiniu filmu du jauni menininkai kelia labai jautrų ir dažnai dar vis „nepatogų“ klausimą apie neįgaliuosius mūsų visuomenėje.
Parodos iniciatorės, „Beautiful heart“ fondo įkūrėjos Jolantos Sadauskienės inicijuotas socialinis projektas – Vilijampolės socialinės globos namų gyventojų fotoportretai – skirtas neįgaliųjų integracijai į visuomenę, norint sugriauti nusistovėjusius visuomenės stereotipus ir pranešti, kad šie žmonės yra lygiai tokie pat, kaip ir mes, netgi dar labiau tikresni, nuoširdesni, atviresni ir laisvesni. Fotografo Deivido Bendžiaus nuotraukose įamžintos akimirkos ir išryškina Vilijampolės socialinės globos namų gyventojų unikalias savybes, ir perteikia laimingo, paprasto, nuoširdaus, besidžiaugiančio gyvenimu, žmogaus emocijas.
Tomo Aukso dokumentinio filmo „What about us“ herojai – tų pačių Vilijampolės socialinės globos namų globotiniai. Tomas Auksas yra jaunas, lietuvių kilmės šio filmo režisierius, menininkas ir tarptautinės diplomatinės organizacijos Liberatum kūrybos direktorius. Žurnalas „Wallpaper“ Tomą Auksą apibūdino kaip mokslininką universalą, arba kitaip – plataus suvokimo žmogų. Auksas savo kūryboje dažnai kalba apie socialines stigmas, tautines mažumas ir kitas globalias problemas. Tomas Auksas taip pat yra aktyvistas, dirbantis su humanitarinėmis iniciatyvomis. Jo tikslas – sėti toleranciją, ir kurti visuomenę, kuri yra atvira ne tik ‘normai’. Nuo dokumentinio filmo apie klimato kaitą, kuris yra įtrauktas į Jungtinių Tautų ir Pasaulio gamtos fondo mokymų programas, iki ką tik išleisto dokumentinio filmo apie jaunų žmonių su negalia kasdienybę, psichiatrinėje institucijoje Rytų Europoje, Auksas sėkmingai griauna stereotipus ir šviečia visuomenę.
Kaip pats Tomas sakė parodos metu, kai kas filmą įsivaizdavo kaip labai niūrų, tačiau jame yra ir daug šypsenų, žaidimų, kaip ir bet kuriame gyvenime.
Parodos atidaryme taip pat dalyvavo ir sveikinimo žodį sakė Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus pavaduotoja J. Šliužienė, Graikijos ambasadorė Dr. Vassiliki Dicopoulou, Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Zhifei Shen.
Bet svarbiausi parodos atidarymo ir filmo premjeros dalyviai šį kartą buvo fotoportretų ir dokumentinio filmo herojai – vaikai iš Vilijampolės socialinės globos namų. Jie nuoširdžiai džiaugėsi gautu dėmesiu ir buvimu kartu, o po parodos pristatymo buvo pakviesti į ekskursiją po Seimą.
Tai mažas, bet labai gražus pavyzdys, kai menininkai, politikai, pramogų pasaulio atstovai susivienija bendram projektui, kad mūsų visuomenė būtų gražesnė ir geresnė.